Zatvori

Turistička zajednica
općine Sveti Martin na Muri
Trg Svetog Martina 7
40313 Sveti Martin na Muri, Hrvatska, EU


Telefon: +385 40 868 619
Email: [email protected]

Kulturna baština

Doživi mlinarsku tradiciju

Kao rijetko gdje u Međimurju, tu, uz obalu Mure i gotovo nad svakim seoskim domom još lebdi duh mlinara, mlinarenja, zrnja, brašna i kruha, kruha iz krušne peći ...

Centar za posjetitelje

"Jeden den v živleju mlinara Franca Žalara"

Župna crkva sv. Marije Magdalene nalazi se u središtu Štrigove. Sakralni objekt na ovom mjestu spominje se još 1334.g., ali današnja građevina potječe iz gotičkog perioda koji je najčitljiviji u samom svetištu. Svetište crkve nadsvođeno je gotičkim križno-rebrastim svodom, a u unutrašnjosti ima očuvani zidni oslik iz 15. st. Njezina barokizacija započinje u 17. st., kad joj je prigrađen zvonik uz svetište i kapela sv. Josipa uz lađu. Sredinom 18.st. kapela je produžena i postaje bočni brod, čime crkva postaje dvobrodna. Inventar crkve potječe iz 18. st.

Mlin na Muri

Još samo prije stotinjak godina uz desnu obalu Mure šuškalo je i kloparalo oko 90 drvenih mlinova. U ta i još starija vremena oni su bili rijetka gospodarska žeravica koja je bila jamstvo opstanka, ali i prevažna aktivnost koja je na sebe vezivala desetak zanatskih vještina koje su opsluživale i osiguravale rad mlinova i mlinara. Izum struje i motora pogasio je „drvene tvornice brašna”, brojne zanate, vještine i način života koji je prirodno išao uz mlinarenje. Nestankom mlinova nestale su i vrijednosti i prioriteti koji su bili pisani i nepisani kanon sveg življa uz Muru. Danas na najsjevernijoj točki Republike Hrvatske, kraj malog naselja Žabnik, Mura okreće impresivno kolo samo jednog drvenog mlina, jedinog plovećeg riječnog mlina u Hrvatskoj. Doživi žubor vode i škripu kamenog žrvnja!

Crkva svetog Martina biskupa

Župna crkva sv. Martina nalazi se u središtu naselja Sveti Martin na Muri. Potječe iz gotičkoga razdoblja, to svjedoči uklesana 1468. godina na konzoli mrežastoga svoda i 1467. godina na gotičkoj sediliji u svetištu. Krasi ju vitki zvonik poduprt kontraforima. U 18. st. jednostavnoj jednobrodnoj crkvi prigrađene su dvije bočne kapele, čime ona tlocrtno dobiva oblik križa.

Etno zbirka obitelji Trstenjak

Zbirku posjeti u obiteljskoj kući u Marofu. Svojim bogatstvom i raznolikošću zauzima jedno od vodećih mjesta u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Najvrijedniji su kostimi, odore, „svete” slike, stare fotografije te mnoštvo drvenih i keramičkih uporabnih predmeta korištenih u tradicijskim međimurskim hižama u 19. i početkom 20. stoljeća.

Skelarska kuća i skele

Interpretacijski centar Skelarska kuća na edukativan, zanimljiv i moderan način čuva tradiciju skelarenja i života uz rijeku Muru. Tu su „vrata” destinacije, polazište poučnih staza i polazna točka na područje zaštićenog krajolika rijeke Mure u Svetom Martinu na Muri. Plovi skelom - skele su brodovi bez motora kojima možeš bešumno prelati rijeku dok skelar „ne padne” od umora.

Predaja o krampusima

Ugodne uspomene na Sv. Nikolu iz djetinjstva obavezno dopunjuju i strašne slike Krampusa. Krampus je prema predajama strašna zvijer, napola koza i napola demon. Ime Krampus potječe od njemačkog izraza krampen, kandža. Legenda o Krampusu stara je stoljećima. Sv. Nikoli je dobročinitelj, a Krampus, suprotnost, šiba zlu djecu, trpa ih u vreću i odvodi u svoju jazbinu.

Kult svetog Martina

Martinus je rođen u časničkoj obitelji 316. godine u rimskoj Sabariji, danas mađarskom gradu Szombathely. Ime je dobio po najvećem rimskom božanstvu, bogu Marsu. Odrekao se vojske, postao svećenik pa biskup. Svetost je zaslužio milosrđem i dobrim djelima, a danas ga povezujemo prvenstveno s vinom. Jedini je kršćanski svetac koji nije umro mučeničkom smrću.

Legenda o murskoj dekli

Utapljanja u Muri bila su česta. Vjerovalo se kako u dubine voda ljude dvode vodene vile - Murske dekle. Izranjale su, zanosne pojave, iz magle, a stradavali su lijepi i mladi muškarci. Nakon otmice murska dekla bi ga utopila ili se pomlađen vraćao kao vilenjak. Kroz dan vile su se okupljale kao jato labudova na Muri, a rađale su se u proljeće iz soka mrazovca. Začarani se od njihovog zova mogao obraniti samo molitvom ili – psovkom!